Elastyczne skalowanie

Flagowa funkcjonalność Elastycznego Web Hostingu, która pomaga w prowadzeniu biznesu ponad 40 000 klientów.

Nasi klienci nie martwią się już o ruch na swoich stronach.

Katarzyna Pura
Łukasz Szmigiel
Krzysztof Kowalski
Igor Włodarczyk

Masz pytania? Poniżej odpowiedzieliśmy na najważniejsze

Jak działa elastyczne skalowanie?

Elastyczne skalowanie automatycznie dopasowuje zasoby (CPU oraz RAM) do aktualnych potrzeb stron WWW i aplikacji. Dzięki temu rozwiązaniu, w ramach jednej usługi hostingowej, można obsłużyć ogromne wolumeny odwiedzin stron lub po prostu utrzymywać aplikacje, które z różnych powodów działają nieoptymalnie. Nasza usługa udowodniła już wielokrotnie, że jest w stanie obsłużyć nawet kilkadziesiąt tysięcy użytkowników na stronie WWW jednocześnie.

Czy to chmura obliczeniowa? Potrzebuję wiedzy technicznej lub administratora do obsługi?

Absolutnie nie! W przeciwieństwie do tradycyjnej chmury, serwerów VPS czy dedykowanych Elastyczny Web Hosting działa w sposób zbliżony do zwykłego hostingu. Nasi administratorzy w pełni dbają o warstwę fizyczną i systemową, a Ty otrzymujesz prosty panel zarządzania, z poziomu którego dodasz stronę WWW, skrzynkę e-mail czy zalogujesz się na FTP. Dokładamy starań, aby zaawansowana technologia była ukryta pod warstwą prostego interfejsu, z którego skorzysta osoba, która na co dzień radzi sobie z portalem typu Facebook.

Z jakimi kosztami muszę się liczyć, jeśli myślę o wykorzystaniu elastycznego skalowania?

Elastyczny Web Hosting to koszt 200,00 zł netto (359 zł netto za odnowienie) rocznie, więc zdecydowanie poniżej rynkowej średniej patrząc na ilość zasobów do Twojej dyspozycji (2 GB RAM i 1 GHz CPU). Klienci przenoszący do nas serwisy z popularnych w Polsce firm hostingowych zazwyczaj nie potrzebują korzystać z elastycznego skalowania, ponieważ bazowe w usłudze parametry w pełni wystarczają. Nasza usługa jest rozwiązaniem bolączek wszystkich tych, którzy przekraczają „parametry bezpieczeństwa”, korzystają z drogich serwerów VPS/dedykowanych lub muszą być zawsze gotowi na nagły wzrost ruchu.

Czy muszę korzystać z elastycznego skalowania, jeśli moja strona nie jest bardzo popularna?

Jeśli Twoja strona do prawidłowego działania nie potrzebuje więcej niż 2 GB RAM lub 1 GHz CPU, to zdecydowanie nie. Gdyby jednak ruch na Twojej stronie znacząco wzrósł, to w pogotowiu czekają dodatkowe zasoby, które nie dopuszczą do przerwy w działaniu. Środki za dodatkowe parametry pobierane są z wcześniej doładowanego przez Ciebie salda elastycznego skalowania raz na godzinę.

Czym jest saldo elastycznego skalowania?

Za dodatkowe zasoby rozliczasz się w modelu pre-paid, tzn. że doładowujesz swoje konto wybraną przez siebie kwotą, a system automatycznie pobierze odpowiednią kwotę zależną od ilości wykorzystanych zasobów. Każda usługa w dhosting.pl otrzymuje w prezencie 5 zł na start. Wielu naszych wieloletnich Klientów wciąż posiada te środki. :)

Ile będzie kosztowało utrzymanie mojej strony?

Dysponujemy specjalnym zestawem algorytmów, które w ciągu 4 dni zbadają zapotrzebowanie Twojej strony i zaprezentują raport z wykresami podsumowującymi wykorzystanie serwera oraz koszty, które będą konieczne do utrzymania prawidłowo działającej strony WWW. Przeczytaj więcej →

Rozliczanie zasobów procesora (CPU)

Elastyczne skalowanie w przypadku użycia procesora jest rozliczane jako średnia wszystkich wykorzystań procesora w ciągu minuty przez konto użytkownika. Dane te zbierane są co sekundę.

Zakładając, że proces wykorzysta maksymalne parametry usługi tj. 24 GHz przez dokładnie jedną sekundę, a następnie przez kolejne 59 sekund wykorzystanie pozostanie na poziomie 0 GHz rozliczenie będzie wskazywać na zużycie 0,4 GHz w ciągu tej minuty. Warto pamiętać, że dzięki temu modelowi wspomniana operacja jest dużo szybsza niż gdyby przez 60 sekund proces korzystał stale z 0,4 GHz mocy CPU.

Rozliczanie pamięci RAM

Za wykorzystanie pamięci RAM odpowiada w głównej mierze liczba interpreterów PHP uruchomionych w danym momencie. Zużycie wzrasta w widoczny sposób w przypadku, gdy interpreter PHP potrzebuje dodatkowych zasobów (np. pobierając do pamięci duży plik albo wynik dużego zapytania z bazy danych) oraz wtedy gdy uruchamiany jest przez serwer www dodatkowy interpreter. Taka sytuacja może wystąpić gdy poprzedni interpreter nie nadąża z obsługą żądań.

Gdy liczba interpretatorów się nie zmienia, włączenie elastycznego skalowania w większości przypadków utrzymuje zużycie pamięci na tym samym poziomie. W sytuacjach zwiększonego ruchu na stronie zapotrzebowanie na zasoby będzie się podwyższało, a usługa ponownie uruchomi na chwilę dodatkowe kopie interpreterów.

Praktyczne wykorzystanie elastycznego skalowania
Katarzyna Pura

Tabletowo.pl – serwis technologiczny

Katarzyna Pura, CEO w Tabletowo.pl

Wydajna chmura, którą zarządzają administratorzy po stronie usługodawcy, z estymacją wykorzystania zasobów i funkcją ich automatycznego skalowania według ustawionych parametrów, to rozwiązanie prawie idealne. Jednak zmiana usługodawcy nie wiązała się tylko z dbaniem o parametry usługi – zwiększyliśmy wydajność strony z jednoczesnym obniżeniem kosztów i sporym buforem bezpieczeństwa na dalszy rozwój. To istotne, bo wydajny hosting dla sporego projektu, który jednocześnie nie zrujnuje portfela, znaleźć niełatwo.

Poznaj case study Tabletowo.pl
Igor Włodarczyk

Konkurs Miss Polonia

Igor Włodarczyk, PR Manager Konkursu Miss Polonia

Konkurs Miss Polonia niezmiennie cieszy się ogromną popularnością w Polsce, jak i na świecie. Mimo ponad 90 lat tradycji wybory Najpiękniejszej Polki idą z duchem czasu, stąd od kilku lat realizowany jest streaming gali finałowej na oficjalnej stronie internetowej Miss Polonia. Finał na tej platformie również cieszy się dużym zainteresowaniem naszych odbiorców i fanów konkursu. Dzięki współpracy z firmą dhosting.pl mogliśmy zapewnić widzom nieprzerwany dostęp do naszej strony, mimo sporego ruchu w trakcie finału Miss Polonia 2019.

Poznaj case study Miss Polonia

Zarządzanie elastycznym skalowaniem w dPanelu

Statystyki użycia

Dzięki rozbudowanym statystykom na bieżąco będziesz mieć dostęp do wykorzystania zasobów oraz kosztów związanych ze skalowaniem usługi. Nasza platforma w automatyczny sposób będzie także prezentowała estymowane zapotrzebowanie na zasoby w przyszłości.

Najczęściej zadawane pytania

Masz inne pytania?

Skontaktuj się z Helpdesk 24h.

 • Jak działa elastyczne skalowanie?

  Elastyczne skalowanie automatycznie dopasowuje zasoby (CPU oraz RAM) do aktualnych potrzeb stron WWW i aplikacji. Dzięki temu rozwiązaniu w ramach jednej usługi hostingowej można obsłużyć ogromne wolumeny odwiedzin stron lub po prostu utrzymywać aplikacje, które z różnych powodów działają nieoptymalnie. Elastyczne skalowanie jest kluczową częścią naszej flagowej usługi – Elastycznego Web Hostingu.

 • Czym różni się Elastyczny Web Hosting od tradycyjnego hostingu współdzielonego?

  Brakiem „parametrów bezpieczeństwa”. Hosting współdzielony posiada liczne ograniczenia określające, w jaki sposób można korzystać z danej usługi. Usługodawcy prezentują teoretycznie wysokie zasoby CPU i RAM (np. aż 4 vCPU), jednak ich realne wykorzystanie w praktyce nie jest możliwe, ponieważ wprowadzone są równolegle liczne ograniczenia.

  Przykładowe parametry bezpieczeństwa: maksymalna liczba zapytań liczona na serwer w ciągu dnia, maksymalna liczba połączeń liczona w ciągu dnia, maksymalny czas użycia procesora, maksymalna liczba pobranych rekordów z bazy danych.

  Drugą istotną różnicą jest możliwość elastycznego skalowania. Dzięki temu rozwiązaniu łączymy największe korzyści hostingu współdzielonego (niska cena, proste zarządzanie) z możliwościami zaawansowanych rozwiązań znanych z cloud computing. Jeśli planujesz stworzyć stronę internetową i zakładasz jej sukces, po co martwić się w przyszłości koniecznością migracji na rozwiązania VPS lub serwery dedykowane? Elastyczny Web Hosting jest zawsze gotowy na przyjęcie dodatkowego ruchu użytkowników.

 • Czy elastyczne skalowanie musi być włączone?

  Nie, jego włączenie jest całkowicie dobrowolne, jednak zalecamy korzystanie z tej możliwości. Nigdy nie wiemy, czy nasza strona WWW nie będzie potrzebowała większych zasobów do aktualizacji lub ktoś nas nie poleci w Internecie i sprowadzi setki/tysiące odwiedzających.

 • Czy elastyczne skalowanie ma ograniczenia (parametry bezpieczeństwa)?

  Nasi Klienci mogą bez żadnych dodatkowych konsultacji korzystać z parametrów do 64 GB RAM, 24 GHz CPU, 1000 GB powierzchni. Jeśli szacujesz, że możesz potrzebować więcej zasobów lub nie jesteś tego pewny/a – napisz do nas. Nasi administratorzy opiekują się startem dziesiątek ogromnych projektów w Internecie rocznie lub landing page kampanii telewizyjnych znanych z najpopularniejszych stacji w Polsce.

 • Czy podstawowe parametry Elastycznego Web Hostingu bez elastycznego skalowania będą wystarczające dla mojej strony WWW?

  Zdecydowana większość naszych Klientów korzysta z elastycznego skalowania wyłącznie okazyjnie, a kilkadziesiąt procent nigdy go nie włączyło. Każda strona WWW jest inna, dlatego niestety jednoznacznie nie można na to odpowiedzieć.

 • Czy moja strona dzięki elastycznemu skalowaniu będzie wczytywała się szybciej niż u konkurencji?

  Dostępność zasobów serwera jest jednym z elementów wpływających na szybkość wczytywania strony WWW, ale nie jedynym. W naszym Biurze Obsługi Klienta pracują specjaliści, którzy posiadają duże doświadczenie w optymalizacji serwisów i zwiększaniu szybkości wczytywania.

 • Ile kosztuje elastyczne skalowanie?

  Elastyczne skalowanie rozliczane jest godzinowo wyłącznie za wykorzystane zasoby ponad te podstawowe, które są wliczone w standardowy abonament EWH.

  Sprawdź, ile wyniesie koszt Twojego hostingu →

  Koszt dodatkowych zasobów →

  Pamiętaj, że różnica pomiędzy EWH, a innymi rozwiązaniami polega na rozliczaniu zasobów, które są faktycznie wykorzystane. Kupując serwer VPS/dedykowany płacisz za zasoby, których nie wykorzystujesz przez 95% czasu, ale muszą być zapewnione, aby strona działała płynnie w przypadku większego ruchu. W dhosting.pl zapłacisz wyłącznie za 5% przypadków, gdy one faktycznie będą potrzebne.

  Użytkownicy, przenoszący się z serwerów dedykowanych i VPS średnio zmniejszyli koszt usługi o 70% w skali roku!

 • W jaki sposób zasilić saldo elastycznego skalowania?

  Saldo elastycznego skalowania możesz doładować bezpośrednio w dPanelu.

 • Czy mogę kontrolować wydatki?

  EWH posiada wbudowane możliwości kontrolowania wydatków jak i wykorzystania zasobów. Możesz ustawić limit wykorzystania środków w skali dnia/tygodnia/miesiąca.

 • Czy mogę płacić stałą kwotę za hosting?

  Tak! Jeśli nie będziesz korzystać z elastycznego skalowania, koszt Twojego hostingu będzie stały.

 • Czy otrzymam fakturę VAT za zasilenie salda elastycznego skalowania?

  Tak, faktura jest wystawiana zaraz po doładowaniu salda w dPanelu.

 • Co się stanie po wyczerpaniu środków elastycznego skalowania?

  Po wykorzystaniu salda elastycznego skalowania przyznawanie dodatkowych zasobów zostanie wyłączone, o czym zostaniesz poinformowany poprzez e-mail. Saldo nie może być ujemne, dlatego nie musisz się martwić o nieplanowane i nieprzewidziane koszty.

Skorzystaj z 14 dni darmowych testów

Wypróbuj hosting